دانستنی‌های لباس, مقالات عمومی

ترفندهای تنگ کردن مانتو و لباس

ترفندهای تنگ کردن مانتو و لباس

راهنمای کامل تنگ کردن مانتو

تنگ کردن مانتو که چند سایز برای شما گشاد است چگونه انجام می گیرد؟ ممکن است شما جزو افرادی باشید که به تازگی وزن کم کرده اند و لاغر شده اند یا لباسی را هدیه گرفته اید که چند سایز برای شما گشاد است. در این موقعیت باید چه کاری انجام بدهیم؟ آیا این امکان وجود دارد که مانتو یا لباس مورد نظر را سایز خودمان کنیم؟ در کمال ناباوری باید پاسخ دهیم که بله این امکان وجود دارد که با چند ترفند ساده لباس و مانتوهای سایز بزرگ را اندازه کنید.

روش های تنگ کردن مانتو و لباس گشاد

تنگ کردن لباس های گشاد و سایز بزرگ بدون استفاده از ترفند های خیاطی به وسایلی نیاز دارد. این وسایل شامل: آب جوش، سطل یا تشت، ماشین لباسشویی، خشک کن با درجه تنظیم بالا است.

روش تنگ کردن مانتو گشاد به این ترتیب است. ابتدا مانتو یا لباس مورد نظر را درون سطل یا تشت مورد نظر قرار می دهید. نکته ی قابل توجه این است که از ظروفی استفاده کنید که در برابر آب گرم مقاوم باشند. مواد تشکیل دهند سطل یا تشت شما نباید به شکلی باشد که در برابر حرارت بالا آب شود. مقداری آب را بجوشانید و در همان حرارت بالا بر روی لباس مورد نظر بریزید. سپس بگذارید لباس آن قدر در آب جوش بماند تا دمای آب به حدی برسد که دست هایتان را نسوزاند و به راحتی دستتان را در آب فرو کنید.

تنگ کردن مانتو

مانتو

سپس لباس را از آب بیرون بیاورید و بگذارید آب اضافی که در لباس جمع شده است بیرون برود. حالا نوبت آن رسیده است که لباس را درون ماشین لباسشویی قرار دهید. فراموش نکنید که باید درجه ماشین لباسشویی را بر روی حرارت زیاد تنظیم کنید.

تنگ کردن مانتو و لباس را با فرایند خشک کردن ادامه دهید. مطمئنا از نتیجه ی کارتان تعجب خواهید کرد. ممکن است لباس شما بیش از حد تنگ شده باشد. برای رفع این مشکل می توانید آن را مرطوب کرده و آن را از سو بکشید تا لباس اندازه شما شود. سپس اجازه بدهید که لباس روی تن شما خشک شود.

نکته ها و هشدارها

پیش از اینکه لباس را در آب با حرارت بالا قرار دهید دقت کنید برخی پارچه ها بیش از حد آب رفت دارند و امکان دارد بیش از اندازه کوچک شوند. این فرایند بر روی پارچه هایی جواب می دهند که از ساختار ترکیبی برخوردار باشند. فراموش نکنید اگر لباس شما از جنس ابریشمی یا پشمی باشد نباید از این روش استفاده کنید. قبل از آنکه برای کم کردن سایز لباس و مانتو اقدام کنید لازم است نخست لیبلی را که بر روی لباس های مارک وجود دارد را بخوانید وقتی با روش شستشوی لباس آشنا شدید پس از آن اقدام به تنگ کردن لباس با این روش کنید.

می توانید در مجله ابریشم مقاله آموزش نمادهای شستشوی لباس ، لیبل لباس را مطالعه کنید

تنگ کردن مانتو با استفاده از ترفندهای خیاطی

روش تنگ کردن مانتو و لباس با استفاده از روش های خیاطی یکی دیگر از ترفندهایی است که برای کم کردن سایز لباس های گشاد به کار می رود. جالب است بدانید که با استفاده از این روش تنها می توانید لباس خود را یک یا دو سایز کوچکتر کنید. به این دلیل که بخش های مختلف یک لباس مانند جیب ها، طرح و موارد دیگر که در لباس وجود دارند به صورت کامل بر اساس سایز بندی طراحی شده اند. در صورتی که لباس شما بیش از اندازه نیاز به سایز شدن دارد بهتر است آن را به دست یک خیاط ماهر و با تجربه بسپارید.

تنگ کردن مانتو

  تنگ کردن

روش اول تنگ کردن از پهلو

متداول ترین روشی که برای تنگ کردن لباس هایی نظیر مانتو وجود دارد تنگ کردن از پهلوها است. قبل از آنکه بخواهید از این روش استفاده کنید مطمئن شوید که لباس یا مانتوی مورد نظر تنها از لحاظ عرضی برای شما گشاد است. در صورتی که دور یقه و طول سرشانه برای شما اندازه است از این روش استفاده کنید.

تنگ کردن مانتو و لباس از ابتدا با علامت زدن مقدار گشادی مانتو شروع کنید. پس از اینکه مقدار گشادی را علامت زدید با استفاده از چرخ خیاطی آن را بدوزید. مانتویی را که سایز شما است را بر روی این مانتو بیاندازید با دقت قسمت سرشانه و یقه را اندازه کنید سپس اقدام به تنگ کردن نمایید.

مقاله پیشنهادی: مقاله ۷ مجله اینترنتی مد و فشن را مطالعه کنید

روش های تنگ کردن لباس از پهلو

تنگ کردن لباس ها از پهلو بر این اساس انجام می گیرد که کدام قسمت از لباس شما گشادتر است. این روش برای مانتویی که حلقه آستین ؛آن گشاد است و مانتویی که در حلقه آستین مشکلی ندارد متفاوت است. در صورتی که حلقه آستین مشکلی ندارد تنها به تنگ کردن پهلوها بسنده کنید. اگر آستین شما گشاد است می توانید زیر آستین را علامت بزنید آن قسمت را بدوزید.

پس از انجام فرایند دوخت مانتو یا لباس مورد نظر را بپوشید در صورت اندازه بودن قسمت های اضافی را ببرید تا فرم لباس به شکل عادی در بیاید. بعد از این مرحله درزهای لباس را با دقت هر چه تمام تر اتو بزنید.

روش تنگ کردن یقه ها

تنگ کردن مانتو و لباس در قسمت یقه یکی دیگر از مشکلاتی است که برای افراد پیش می آید. ممکن است شما یک مانتو یا لباس را خریداری کنید که فقط از ناحیه یقه مشکل داشته باشد. در صورتی که این اشکال جزئی است می توانید با استفاده از روش زیر آن را به سایز دلخواه تان برسانید. در غیر این صورت بهتر است که کار را به یک خیاط حرفه ای بسپارید.

تنگ کردن مانتو

  مانتو

مرحله اول

معمولا این مشکل را در مانتوهایی مشاهده می کنیم که به شکل جلو بسته طراحی شده اند یا دارای یقه های کوتاهی هستند. ابتدا آستین لباس را از حلقه آستین جدا کنید. سپس به صورت دقیق به موازات سر شانه مقداری را که یقه لباس برای شما گشاد شده است را علامت بزنید پس از انجام این کار مقدار گشادی را برش بزنید.

تنگ کردن مانتو با این روش باید بر اساس اصول خاصی انجام بگیرد. لازم است که در این روش حلقه آستین را در قسمت پهلو ها کمی گشاد کنید. سپس مقداری را که گشاد کرده اید را روبروی حلقه آستین بگذارید و آن را علامت بزنید. می توانید از یک ترفند دیگر استفاده کنید و مقداری را که از یقه لباس تنگ کرده اید به حلقه آستین اضافه کنید. این روش بر اساس پیش فرض است که حلقه آستین برای شما اندازه باشد. حالا می توانید ابتدا سرشانه و سپس یقه مانتو را بدوزید.

تنگ کردن مانتو

  مانتو

تنگ کردن کمر لباس

ممکن است مانتو شما در قسمت سرشانه و یقه هیچ مشکلی نداشته باشد تنها در ناحیه کمر گشاد باشد. اولین ترفندی که می توانید در این روش به کار ببرید این است که در قسمت پشت و جلوی مانتو ساسون هایی ایجاد کنید. البته استفاده از این روش ها مستلزم آشنایی با اصول خیاطی است. در صورتی که در این زمینه تجربه ای ندارید بهتر است دست نگه دارید.

تنگ کردن مانتو و لباس با جا به جایی دکمه ها: با توجه به اینکه اکثر مانتوهای زنانه دارای دکمه هستند می توانید با جا به جا کردن دکمه ها به اندازه یک یا دو سایز مانتو را تنگ کنید. در صورتی که این کار به فرم یقه و ایستایی مانتو شما ضربه می زند از این کار اجتناب کنید. دکمه ها را از لبه مانتو جدا کرده و یک یا دو سانت عقب تر بگذارید تا به این شکل مانتو سایز شما شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.